IndoorGaudi Fun Fly 2010 - Mnichov


V sobotu 30. ledna se již po sedmé v řadě konala v „Rocket park“ aréně soutěž „IndoorGaudi fun fly“ patřící mezi jednu z nejpopulárnějších indoor akcí v celém Německu. Rocket park aréna se nachází na okraji Mnichova a cesta z Prahy netrvá déle než pět hodin. Po své loňské dobré zkušenosti z této akce jsem se rozhodl populární indoor fun fly navštívit znovu.

Seznam čtyřiapadesáti přihlášených pilotů z celé Evropy napovídal, že se diváci budou mít na co dívat. Bohužel zřejmě vliv dost špatného počasí, panujícího v uvedeném víkendu, nedovolil, aby všichni přihlášení piloti na setkání dorazili, z čehož pořadatelé velkou radost neměli. Nicméně přesto se dostavila taková zvučná jména, jakými jsou je Nico Niewind, Alex Bauch, Dario Neuenschwander, Robert Sixt, Florian Otzman či Eric Weber, a také náš Pavel Kefurt, který se tohoto létání zúčastnil poprvé.

Po příjezdu do arény proběhla nezbytná registrace, pak následoval brífink všech pilotů, kde byla vysvětlena pravidla a také v jakém pořadí bude probíhat celodenní program.

Pořadatel zajistil, jako minule, výborné zázemí pro všechny piloty. Veliká místnost ve spodní části haly, se stoly a židlemi, a také švédské stoly plné jídla a pití všem zpříjemňovaly pobyt. V depu byla ke spatření velká škála různých typů RC vrtulníků. Asi v nejhojnějším počtu byly vidět T-Rex 250, 450 a 500, Minititan SE, Protos, Atom 500 a také Logo 400 od firmy Mikado.

V první části volného programu, trvající zhruba něco přes dvě hodiny, probíhaly demo lety většiny účastníků, ve kterých se střídala 3D akrobacie RC vrtulníků s různými typy indoorových slowflyyerů?. Programu se zúčastnil i Pavel Kefurt se svými vrtulníky Innovator Expert a Minititan SE.

Po ukončení volného programu následovala očekávaná hlavní soutěž, a to vyřazovací závod. Jména všech přihlášených pilotů byla vložena do klobouku a náhodným losovacím systémem řazena proti sobě do dvojic (tzv. pavouk - viz „tabulka“).

Každá dvojice soutěžících měla jinou muziku, náhodně vybranou pořadatelem, při níž měl každý z pilotů přesvědčit diváky svými výkony o tom, aby jej vybrali jako vítěze a posunuli do dalšího kola (je také nalosováno, který z pilotů začne).

Závod je zajímavý i svými pravidly hodnocení, protože porotu bodovačů netvoří předem určené osoby, ale obecenstvo sledující dění na letové ploše, které svým vřískotem, pískáním a burácením po každém rozletu rozhoduje, kdo z dvojice pilotů postoupí do dalšího kola.

V mém případě jsem dostal vylosovaného Roberta Sixta, který je dobře znám tím, že létá precizně a přesně na muziku. Byl jsem trochu nervózní, jelikož jsem dost dlouhou dobu nelétal s mým T-Rexem 500 v hale, ale v průběhu letu jsem nabýval více jistoty i vnímání prostoru celé haly, která bohužel nebyla osvětlena optimálně, a v některých místech, kdy vrtulník přecházel ze stínu do světla, nebylo jednoduché přečíst v jaké poloze se přesně nachází. Proto jsem na místě zvolil na vrtulníku variantu nových nočních listů Torsion Blades 430, se kterými jsem byl schopen se lépe orientovat v prostoru haly. Byl jsem moc rád, že jsem vyšel z tohoto duelu vítězně a postoupil do dalšího kola. V něm mě čekal Dario Neuenschwander ze Švýcarska, loňský vítěz této soutěže.

V tomto semifinálového rozletu jsem byl vylosován jako první.Věděl jsem, že musím zaletět na sto procent, abych měl nějakou šanci postoupit, jelikož Dario je velice silným soupeřem, který létá složité 3D obraty v malé výšce nad zemí. V průběhu mého letu narůstaly jistota i přesnost, zároveň i agresivita v obratech, které plynule navazovaly jeden na druhý, z čehož jsem měl na konci letu dobrý pocit. Bohužel ani můj dobrý výkon publikum dostatečně nepřesvědčil o mém postupu do finálového kola. Další semifinálovou dvojicí byli Nico Niewind a Alex Bauch. Oba patří mezi jedny z nejlepších pilotů Evropy, kteří létali s bezpádlovými vrtulníky se systémem mini V-stabi (flybarless) Logo 400 od firmy Mikado. Jejich duel byl velmi napínavý a zajímavý pro publikum, jelikož oba dva předvedli velice agresivní 3D let.

Z této dvojice postoupil do velkého finále Nico Niewind, který se utkal s Dario Neuenschwanderem. Finálový duel byl opravdu napínavý a zajímavý i tím, že oba piloti letěli současně a jejich úkolem bylo v co nejkratším čase propíchnout dvanáct balónků s heliem rozmístěných po celé hale. Zřejmě větší nervozita a menší koncentrovanost Dario Neuenschwandera způsobily chybu a zároveň pád… a Dario finálový let bohužel nedokončil, čímž měl Nico otevřenou cestu k vítězství. Nicméně si myslím, že Nico Niewind svými výkony, které předváděl na této akci, si i v mých očích opravdu zasloužil být celkovým vítězem „IndoorGaudi 2010“.


Co říci závěrem? Organizátoři odvedli skvělou práci a vše zvládli na výbornou. Letová úroveň většiny pilotů opět pokročila oproti minulému rokčníku o krok dál. Myslím, že ten, kdo má rád takové akce by neměl příští rok váhat a vyrazit na další ročník „Indoor Gaudi“.

Fotky, videa a více informaci o akci naleznete na stránkách www.indoorgaudi.de.