Představení nových produktů Torsion Blades

Jelikož jsem měl poslední dobou možnost testovat velkou škálu zcela nových produktů tuzemské firmy Torsion Blades a přitom zjistil, že toto zboží hojně prodávané po celém světě je u nás poměrně málo známé, rozhodl jsem se Vám alespoň ty nejzajímavější věci z nových výrobních řad trochu přiblížit. Malá oblíbenost značky Torsion Blades byla zcela jistě z části způsobena počátečními problémy s kvalitou listů, které jsou již ale dávno překonané a kvalita současných výrobků je udržována na vysoké úrovni. Nyní je možné produkty TB osadit téměř všechny vyráběné vrtulníky a to od velikosti „250“ až „700“ a to včetně kompletních nočních sad. Dobrou vizitkou je jistě také vysoké procento pilotů létající tyto listy, vrtulky a pádla hlavně po celé Evropě, ale i mimo ni.

Začnu asi nejnovější, ale v součastné době v podstatě nejžádanější produktovou řadou Flybarless eXtreme. Pod tímto obchodním názvem se skrývají listy speciálně určené pro bezpádlové rotorové hlavy. Listy prošly přibližně roční testovací a ladící procedurou, při které bylo společně s předními evropskými piloty létajícími bezpádlové hlavy dosaženo ideálního předstihu, těžiště a váhy listu. Z této řady jsem osobně testoval FBL eXtreme na Logu 600, Logu 400 a bezpádlovém T-REX 500 a mohu říci, že chodí výborně. Zmizely veškeré problémy s flatrováním kolem nulového náběhu a taktéž stopa drží ve všech režimech bez problémů. Například specielně u Mikada stačí do příslušného Loga nahrát jejich nastavení a pro běžné létání chodí vše perfektně.

Dále bych se chtěl zabývat řadou Energy, která je mi letově nejbližší a jelikož sám létám pádlové hlavy, měl jsem možnost otestovat všechny velikosti od 315mm po 690mm. Listy Energy prošly asi největšími změnami. Dostali zcela nový energeticky výrazně úspornější profil, jiné zakončení a pevnější úchyt do gripu listu. Také byla lehce změněna hloubka, tloušťka profilu a předstih. Všechny tyto zdánlivé maličkosti v součtu přispěly k výraznému odlehčení motoru (méně se dusí v náročnějších prvcích) a lépe drží stopu i při vysokých otáčkách a přechodech náběhů kolem nuly. To vše při zachování vysoké obratnosti a stéle velmi dobré stability i pro FAI létání a začátečníky.

No a teď tady máme něco pro 3D piloty, kteří chtějí mít svůj vrtulník co nejobratnější a tím jsou nové vylehčené 3D pádla pro velikosti „500“, „600“ a „700“. Opět jsem měl možnost všechny testovat a oproti starším a těžším bílým se je opravdu znát zvýšení obratnosti, které například hlavně u starších typů mechanik nemajících vhodné napákování velmi oceníte.

Dále bych poukázal na velmi lehkou sérii karbonových vrtuleka to opět ve velikostech pro řadu „500“, „600“ a „700“. Zde zůstala funkčnost za letu zachována ze starých, ale díky nižší hmotnosti jsou výrazně měně namáhány vrtulkové gripy a také celkové možné vibrace ocasu se sníží. To je hodně znát například u vrtulníků od Mikada kde jsou s těžšími vrtulkami celkem problémy.

No a nakonec jsem si nechal takovou třešničku na dortu a tím jsou kompletní produkty pro noční létání, které momentálně po celém světě prožívá naprostý boom. I teď v zimních měsících kdy se dá létat tak maximálně do 16:00 je velmi oceníte pro výrazné zvýšení viditelnosti vašeho modelu. V noci je pak létání s kompletně osazeným modelem opravdu lahůdka. Jak jsem již uvedl výše tato řada produktů je opravdu komplexní a troufám si říci, že žádný jiný výrobce v současnosti takovou škálu nočních listů, pádel a vrtulek nedodává. Listy jsou řešeny zcela ojedinělou technologií svítících barevných pruhů, takže Vám po roztočení nezáří pouze body, ale celé světelné pruhy dobře viditelné skoro ze všech úhlů pohledu. Vrtulky jsou dvoubarevné, opět po roztočení tvoří dobře viditelné světelné pruhy barev. Co je ale opravdovou rarita, to jsou svítící pádla, která myslím v současnosti nedodává žádný jiný výrobce. Pádla mají osvětlení řešené stejně jako listy. Pro ilustraci jsem pro vás nafotil, jak vypadá kompletně nastrojený T-REX 700 nočními TBN produkty.

Myslím, že součastný stav Torsion Blades výrobků je na velmi dobré úrovni a to nejen letově, ale i kvalitativně a zaslouží si minimálně stejnou pozornost jako produkty jiných světových výrobců.